Klubo istorija

Vilniaus universiteto radijo klubas - tuometiniame Vilniaus valstybiniame universitete Giedriaus Misiūno LY2CG (UP2CG) ir Rimanto Rakausko UK2BAB įkurta radijo ryšių stotis, veikusi apie 1960-1980 m. laikotarpiu.

1961 m. ką tik baigusiam studijas dėstytojui Rimantui Rakauskui universiteto vadovybė leido įsikurti bokštelyje virš universiteto rūmų Čiurlionio gatvėje. Tuometinis universiteto rektorius prof. J.Kubilius ne tik palankiai žiūrėjo į radijo mėgėjų veiklą veiklą, bet ir pats savo jaunystėje ja domėjosi.

1962 metais pirmųjų darbų tarpe buvo kolektyvinės UTB radijo stoties atnaujinimas – buvo gautas leidimas darbui trumposiose bangose šaukiniu UP2KAB, sumontuotas naujas SSB/CW radijo siųstuvas, buvo organizuojamas radiotelegrafo mokymasis, daug laiko ir energijos buvo skiriama UTB technikos kūrimui. Virš bokštelio Čiurlionio g. buvo iškelta 44 elementų antena 2 m bangų ruožui. Be įprastinių troposferinių UTB radijo ryšių buvo įsisavinta MS („meteor scater“) ryšio technika.

Apie 1990 metus kolektyvinės radijo stoties veikla Vilniaus universitete vykdoma jau lietuvišku šaukiniu LY1BWB tačiau palaipsniui pristabdoma.

2011 m. Vilniaus universiteto darbuotojai Simonas Kareiva LY2EN ir Linas Berželionis LY3QL kartu su Martynu Baltrūnu LY1BGP įkuria asociaciją "Vilniaus universiteto radijo klubas", kurios prezidentas - Linas Berželionis LY3QL, radijo klubui suteikiamas radijo šaukinys LY1BWB.

2014 m. į kosmosą iškeliamas lietuviškas palydovas LituanicaSAT-1. Daugiausiai laiko šiais metais asociacija funkcionuoja kaip žemės ryšių stotis, valdomi palydovo parametrai, perduodamos komandos, parsiunčiama telemetrija ir kosmoso nuotraukos.

2018 m. Vilniaus universiteto radijo klubas tampa pirmąja organizacija Lietuvoje, kuri dalyvaudama ARISS programoje užmezga tiesioginį radijo kontaktą su Tarptautine kosmine stotimi ir sudaro galimybę Vilniaus Basanavičiaus gimnazijos bei progimnazijos mokiniams tiesioginiame eteryje užduoti klausimus astronautui Joe Acaba, tokiu būdu paminint Lietuvos nepriklausomybės šimtmetį. Už šį paminėjimą Vilniaus universiteto radijo klubas apdovanojamas prezidentės Dalios Grybauskaitės apdovanojimu.

Plačiau apie klubo istoriją galite paskaityti Lietuviškame radijo mėgėjų wiki